ویرایشگر متن


ویرایشگر متن ابزاری است که به کمک آن می توانید اطلاعاتی را که تمایل دارید در هر پست نمایش داده شود، دسته بندی نموده و به عبارت ساده تر سر و سامان دهید.

ویرایشگر متن ابزاری است که به کمک آن می توانید اطلاعاتی را که تمایل دارید در هر پست نمایش داده شود، دسته بندی نموده و به عبارت ساده تر سر و سامان دهید. اگرچه در این پست تنها کارایی هر کدام از ابزار معرفی می شود اما با نبوغ و فکر شخصی و با ترکیب این ابزار می توانید پست ها و مطالبی فوق العاده و با ظاهری لوکس و شیک ایجاد نمایید.

 

برای درک بهتر، هر کدام از ابزار در تصویر انتهای پست شماره گذاری شده اند و در ادامه توضیحات مرتبط با شماره اختصاص داده شده ارائه داده می شود :

 

ویرایشگر متن در سیستم مدیریت محتوا آرا

 

1. New document : با کلیک روی این گزینه تمامی محتویات ایجاد شده در ویرایشگر حذف می شود. اگر چه بهتر است در استفاده از این گزینه دقت نمایید اما در صورت کلیک اشتباه روی آن، برای بازگرداندن مطالب قبلی تنها کافی است روی کلید Undo (شماره 24) کلیک نمایید.

 

2. Document properties : نیازی به تکمیل این فرم نیست اما در صورت تکمیل آن، اطلاعات بیشتر درباره پست شما در صفحه اختصاصی پست و به صورت مخفی قرار خواهد گرفت. کاربران این اطلاعات را نخواهند دید اما توسط موتورهای جستجو خوانده می شود.

 

3. Bold : این کلید باعث برجسته و ضخیم تر شدن متون و کلمات می شود. برای استفاده از این گزینه ابتدا یک کلمه، عبارت و یا یک جمله و یا پاراگراف کامل را انتخاب نموده و روی این کلید کلیک نمایید تا تغییر مورد نظر اعمال شود.

 

4. Italic : این کلید متن و یا کلمه مورد نظر را کمی کج می کند تا متفاوت از باقی متن به نظر برسد. مشابه کلید Bold ابتدا متن مورد نظر را انتخاب نموده و سپس روی این کلید کلیک کنید.

 

5. Underline : این کلید خطی زیر متن مورد نظر می کشد و غالبا برای تاکید بیشتر رو قسمتی از متن به کار می رود. مشابه کلید Bold و Italic برای استفاده از این گزینه ابتدا متن مورد نظر را انتخاب نموده و سپس روی این کلید کلیک نمایید.

 

6. Strikethrough : این کلید خطی روی متن انتخابی می کشد. اگر میخواهید متنی را به عنوان متن غلط و یا رد شده نمایش دهید می توانید از این گزینه استفاده نمایید. مشابه کلیدهای قبلی باید ابتدا متن مورد نظر را انتخاب نموده و سپس روی این کلید کلیک نمایید.

 

7. Align left : این کلید برای چپ چین کردن یک جمله و یا متن استفاده می شود. و مشابه کلیدهای قبلی ابتدا برای اعمال آن باید متن مورد نظر را انتخاب نمایید.

 

8. Align right : برای وسط چین کردن یک جمله و یا متن استفاده می شوند.

 

9. Align center : برای راست چین کردن یک جمله و یا متن استفاده می شود.

 

10. Justify : برای کامل کردن خطوط پاراگراف از این گزینه استفاده می شود.

 

11. Font sizes : برای تعیین سایز نوشته ها می توانید از این گزینه استفاده نمایید. ترجیحا برای متون از سایز استاندارد پیش فرض استفاده کنید و تنها برای موارد خاص و یا تیترهای داخلی متن از این گزینه استفاده نمایید.

 

12. Text color : به کمک این گزینه می توانید رنگ متون را تغییر دهید و کارایی آن مشابه کلیدهای قبلی است.

 

13. Background color : اگر تمایل دارید برای قسمتی از متن پس زمینه رنگی در نظر بگیرید می توانید از این گزینه استفاده نمایید و کارایی آن مشابه کلیدهای قبلی است.

 

14. Preview : به کمک این گزینه می توانید یک نمایش اولیه و ساده از مطلب ارسالی را مشاهده کنید. لطفا توجه نمایید نمایش اولیه توسط این گزینه تنها شامل مطالب وارد شده در کادر می شود و برای مشاهده پیش نمایش کامل پست روی "تیتر پست" در صفحه "مدیریت پست ها" کلیک نمایید.

 

15. Cut : برای برداشتن متن و یا قسمتی از آن و کپی در جای دیگری از این گزینه می توانید استفاده نمایید. این گزینه تنها در مرورگر Internet Explorer قابل استفاده خواهد بود.

 

16. Copy : برای کپی متن و یا قسمتی از آن و جایگذاری در جای دیگری از این گزینه می توانید استفاده نمایید. این گزینه تنها در مرورگر Internet Explorer قابل استفاده خواهد بود.

 

17. Paste : بعد از انتخاب متن و یا قسمتی از آن و کلیک روی یکی از کلید های Copy و یا Cut، برای جایگذاری متن در محل دیگری، می توانید از کلید Paset استفاده نمایید. این گزینه تنها در مرورگر Internet Explorer قابل استفاده خواهد بود.

 

18. Find and replace : برای جستجوی یک کلمه و یا عبارت خاص و حتی جایگزین کردن آن با کلمه و یا عبارت دیگری می توانید از این گزینه استفاده نمایید. از کلید "Find" برای نمایش تمامی کلمه های منطق با عبارت مورد نظر شما (که در فیلد Find وارد می کنید)، از کلید "Replace" برای جایگزین کردن کلمه آبی شده با متن مورد نظر شما (که در فیلد Replace with وارد می کنید) و از کلید "Replace all" برای جایگذاری تمامی عبارت های منطبق با جستجو با عبارت وارد شده در فیلد "Replace with" استفاده نمایید.

 

19. Bullet list : برای ایجاد یک لیست منظم و پشت سر هم از این گزینه استفاده کنید. برای فعال کردن این گزینه روی آن کلیک نموده و سپس شروع به تایپ کنید. بعد از اتمام هر گزینه، Enter زده تا گزینه جدید شروع شود و سپس مجددا شروع به تایپ کنید. گزینه های زیر مجموعه این کلید نوع آیکون های پشت هر گزینه را تغییر می دهد.

 

20. Numbered list : این گزینه مشابه گزینه Bullet list بوده با این تفاوت که به جای آیکون در کنار گزینه ها، از اعداد صحیح و یا اعداد یونانی استفاده می کند.

 

21. Decrease indent : با کلیک روی این کلید خط جاری که نشانگر موس در آن قرار دارد، به اندازه یک Tab (تقریبا معادل 10 بار زدن کلید Space) به عقب می رود.

 

22. Increase indent : با کلیک روی این کلید خط جاری که نشانگر موس در آن قرار دارد، به اندازه یک Tab (تقریبا معادل 10 بار زدن کلید Space) به جلو می رود.

 

23. Toggle blockqoute : این گزینه برای ایجاد نقل به کار می رود. بعد از انتخاب متن مورد نظر و کلیک روی این کلید، متن به اندازه 20 پیکسل (چند سانت) از اطراف فاصله می گیرد.

 

24. Undo : با کلیک روی این کلید آخرین تغییر اعمال شده حذف و محتویات کادر به یک حالت قبلتر بر میگردد.

 

25. Redo : با کلیک روی این کلید آخرین Undo یک مرحله به عقب باز می گردد.

 

26. Insert/edit link : به کمک این گزینه می توانید یک کلمه و یا عبارت را به آدرس دیگری لینک کنید. پس از انتخاب متن مورد نظر و کلیک روی این گزینه، با پنجره کوچکی رو به رو می شوید که در فیلد Url می بایست آدرس اینترنتی مورد نظر، در فیلد text to display متن لینک (که به صورت پیش فرض متن انتخابی شما را نمایش می دهد و قابل ویرایش است) را وارد نموده و در فیلد Target تعیین کنید تمایل دارید پس از کلیک کاربر روی لینک، آدرس جدید در صفحه جاری باز شود و یا در پنجره ای جدید.

 

27. Remove link : از طریق این گزینه می توانید لینک ایجاد شده را حذف کنید. برای این کار روی عبارت لینک کلیک کرده و سپس روی این گزینه کلیک کنید.

 

28. Anchor : اگر با مفاهیم کدنویسی به زبان HTML آشنا هستید می توانید از این گزینه استفاده نمایید. این گزینه یک تگ لینک با id مورد نظر شما ایجاد می کنید. یکی از مصارف ساده آن استفاده از امکان Jump to Scroll است.

 

29. Insert/edit image : از این گزینه برای افزودن تصویر به متن استفاده می شود. ابتدا نمایشگر متن را در محل مورد نظر قرار داده و سپس روی این گزینه کلیک کنید. پس از کلیک با پنجره کوچکی رو به رو خواهید شد که شامل موراد زیر است :

 

Source : که در آن می بایست لینک تصویر مورد نظر را وارد نمایید. برای بارگذاری تصویر در وب سایت خودتان و دسترسی مستقیم به آن می توانید از گزینه "مدیریت فایل ها" در پنل مدیریت استفاده کنید.

 

Image description : که در آن می توانید تیتری برای تصویر وارد نمایید. این گزینه اجباری نیست اما با وارد کردن آن می توانید تصویر مورد نظر را به عنوان یک تصویر مرتبط با محتوا به موتورهای جستجو معرفی کنید.

 

Dimensions : به کمک آن می توانید سایز تصویر را تغییر دهید. فیلد اول در این گزینه عرض تصویر و فیلد دوم ارتفاع تصویر را تعیین می کند. در مقابل این دو فیلد گزینه Constrain proportions وجود دارد که اگر تیک آن زده شده باشد، با وارد کردن یکی از گزینه های عرض و یا ارتفاع، ویرایشگر به صورت خودکار گزینه دوم را با حفظ تناسب اولیه عکس، محاسبه و جایگذاری می نماید.

 

30. Insert/edit video : برای افزودن ویدئو می توانید از این گزینه استفاده نمایید. ترجیحا برای نمایش ویدئو فقط از پسوند معتبر و رایج flv استفاده کنید. بعد از کلیک روی این کلید پنجره ای باز خواهد شد که شامل گزینه های زیر خواهد بود :

 

Source : لینک مربوط به ویدئو را در این فیلد وارد نمایید. برای بارگذاری فایل ویدئو و دریافت لینک مستقیم می توانید از گزینه "مدیریت فایل" در پنل مدیریت استفاده کنید.

 

Alternative source : پر کردن این فیلد اجباری نیست اما در صورتی که می خواهید 100 درصد مطمئن باشید که فایل تصویری برای کاربران بخش می شود می توانید فایل ویدئو را در محل دیگری نیز بارگذاری نموده و لینک مربوط به فایل را در این فیلد وارد کنید.

 

Poster : در این فیلد می بایست لینک مربوط به تصویر پیش فرض را وارد نمایید. قبل از این کاربر با کلیک روی کلید Play فایل ویدئو را پخش نماید، این تصویر به عنوان تصویر آغازین به وی نمایش داده خواهد شد.

 

: سایز ویدئو را از طریق دو فیلد موجود در این گزینه می توانید تعیین کنید.  فیلد اول در این گزینه عرض تصویر و فیلد دوم ارتفاع تصویر را تعیین می کند. در مقابل این دو فیلد گزینه Constrain proportions وجود دارد که اگر تیک آن زده شده باشد، با وارد کردن یکی از گزینه های عرض و یا ارتفاع، ویرایشگر به صورت خودکار گزینه دوم را با حفظ تناسب اولیه ویدئو، محاسبه و جایگذاری می نماید.

 

31. Source code : با کلیک روی این کلید سورس HTML مطلب به شما نمایش داده می شود. اگر با تگ ها و تنظیمات فایل های HTML آشنا هستید از طریق این گزینه می توانید تغییرات مورد نظر خود را بدون نیاز به استفاده از کلیدها ایجاد و مدیریت نمایید.

 

32. Insert time : با کلیک روی این گزینه زمان و تاریخ میلادی در صفحه ثبت می شود. این گزینه، زیرمجموعه های متعددی دارد که با کلیک روی فلش کوچک کنار آن می توانید به این زیرمجموعه ها دسترسی داشته باشید.

 

33. Table : گزینه Table یک منو کامل برای ایجاد و مدیریت جداول در اختیار شما قرار می دهد. با کلیک روی این منو با زیرمنوهای متعددی رو به رو می شوید که توضیح هر یک از آنها به شرح زیر است :

 

Insert table : این منو برای ایجاد یک جدول جدید به کار می رود. جدول شما می تواند حداقل 1 در 1 و حداکثر 10 در 10 باشد. بعد از انتخاب تعداد خانه مورد نیاز، جدول به صورت جمع شده و در گوشه کادر ایجاد می شود. با کلیک روی یکی از اضلاع جدول و کشیدن آن می توانید به سرعت سایز کلی جدول را تغییر دهید اما برای مدیریت تک تک خانه ها به منوهایی که در ادامه معرفی خواهند شد نیاز خواهید داشت.

 

Table properties : با انتخاب این گزینه پنجره کوچکی باز می شود که به کمک آن می توانید ویژگی های کلی جدول را مدیریت کنید. به صورت پیش فرض نیازی به تغییر این مقادیر نیست اما برای کنترل حرفه ای جداول بهتر است با این مقادیر نیز آشنا شوید. در این منو با گزینه های متعددی رو به رو می شوید. گزینه های Width و Height به ترتیب برای کنترل عرض و ارتفاع جدول به کار می روند. گزینه های Cellspacing و Cellpadding حاشیه خالی درونی و بیرونی هر خانه از جدول را تعیین می کنند، به عبارت ساده تر با افزایش مقادیر این دو مورد حاشیه دور هر خانه از جدول بیشتر می شود. به کمک گزینه Border می توانید کادری دور جدول ایجاد کنید، به صورت پیش فرض مقدار Border صفر در نظر گرفته می شود. با زدن تیک گزینه Caption کادری به بالای جدول اضافه می شود که به کمک آن می توانید برای جداول خود عنوان و یا نام در نظر بگیرید و مورد آخر، گزینه Alignment است که محل قرار گیری جدول در متن را تعیین می کنید.

 

Delete tabale : با انتخاب گزینه جدول همراه با تمامی محتویات آن پاک می شود.

 

Cell » Cell properties : برای استفاده از تنظیمات این گزینه ابتدا یکی از خانه های جدول را انتخاب کرده و سپس روی این گزینه کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه پنجره کوچکی باز می شود که حاوی تنظیمات متعددی شامل : Width و Height که برای مدیریت طول و عرض خانه مورد نظر استفاده می شود. گزینه های Cell type و Scope که تنها برای ردیف های بالایی و یا کناری جدول کاربرد داشته و در صورت فعال شدن، این خانه ها را به عنوان سر لیست معرفی می کند. و گزینه آخر مورد Aligment است که برای چیدمان متن در خانه به کار می رود.

 

Cell » Merge cell : به کمک این گزینه می توانید چندین خانه را با هم یکی کنید. برای استفاده از این گزینه ابتدا خانه های کنار هم را که تمایل با یکدیگر ترکیب شده و یک خانه بزرگتر را ایجاد کنند انتخاب کرده و سپس این گزینه را انتخاب کنید.

 

Cell » Split cell : در صورتی که از گزینه Merge cell استفاده کردید و تمایل دارید مجددا خانه های یکی شده را از هم جدا نمایید، می توانید از این گزینه استفاده کنید.

 

Row » Insert row before : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف های جدول و کلیک روی این گزینه، یک ردیف جدید به بالای آن اضافه می شود.

 

Row » Insert row after : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف های جدول و کلیک روی این گزینه، یک ردیف جدید به پایین آن اضافه می شود.

 

Row » delete row : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف های جدول و کلیک روی این گزینه، ردیف انتخاب شده حذف می شود.

 

Row » row properties : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف کامل و کلیک روی این گزینه پنجره کوچکی باز می شود که به کمک آن می توانید گزینه های ردیف مذکور را مدیریت کنید. Row type مشخص کننده نوع ردیف خواهد بود. ردیف های Header و Footer به ترتیب در بالا و پایین جدول قرار می گیرند. به کمک گزینه Alignment چیدمان متن در آن رذیف تعیین می شود و به کمک گزینه Height ارتفاع ردیف مشخص می گردد.

 

Row » Cut row : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف های جدول و کلیک روی این گزینه، ردیف مذکور از جدول حذف می شود و در Clipboard کامپیوتر ذخیره می شود. تا به کمک گزینه های Past row before و Past row after آن را در محل دلخواه جایگذاری نمایید.

Row » Copy row : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ردیف های جدول و کلیک روی این گزینه، یک کپی از ردیف مذکور در Clipboard کامپیوتر ذخیره می شود. تا به کمک گزینه های Past row before و Past row after آن را در محل دلخواه جایگذاری نمایید.

 

Column » Insert column before : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ستون های جدول و کلیک روی این گزینه، یک ستون به بعد از ستون انتخاب شده اضافه می شود.

 

Column » Insert column after : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ستون های جدول و کلیک روی این گزینه، یک ستون به قبل از ستون انتخاب شده اضافه می شود.

 

Column » Delete column : با انتخاب یکی از خانه ها و یا ستون های جدول و کلیک روی این گزینه، ستون مذکور حذف می شود.

 

34. Horizontal line : با کلیک روی این گزینه یک تگ hr ایجاد می شود. این تگ یک خط جدا کننده در متن است.

 

35. Clear formatting : به کمک این گزینه می توانید استایل ایجاد شده مانند رنگ متن، خط زیرین و یا روی متن و... را حذف کنید. برای استفاده از آن تنها کافی است کلمه، جمله و یا متن مورد نظر را انتخاب نموده و سپس روی این کلید کلیک کنید.

 

36. Subscript : با انتخاب  یک حرف، عدد و یا کلمه و کلیک روی این کلید، کاراکتر مذکور به شکل زیروند نمایش داده می شود. مثلا : X2 و یا Rvar

 

37. Superscript : با انتخاب  یک حرف، عدد و یا کلمه و کلیک روی این کلید، کاراکتر مذکور به شکل توان و یا بالاوند نمایش داده می شود. مثلا : X2 و یا Rvar

 

38. Special characters : اگر به استفاده از علامت های خاص مانند π و یا ∑ نیاز دارید می توانید از این گزینه استفاده نمایید. لطفا توجه داشته باشید وقتی روی این کلید کلیک می کنید، پنجره جدید باز می شود که شامل تمامی کاراکترها و علامت های خاص هستند و به محض کلیک روی هر کدام از آنها کاراکتر مذکور به متن اضافه می شود.

 

39. Emoticons : شاید طرفداران نرم افزارهای مسنجر و گفتگوی آنلاین با این گزینه به خوبی آشنا باشند. به کمک این گزینه می توانید صورتک های احساسی را به متن خود اضافه کنید.

 

40. Print : اگر تمایل دارید از مطلبی که آماده کرده اید، سریعا پرینت بگیرید، این گزینه در اختیار شماست و با کلیک روی آن یک پرینت سریع از مطلب برای شما ایجاد می کند.

 

42. Fullscreen : سایز پیش فرض کادر ارسال مطلب، تقریبا 600 در 700 پیکسل است اما اگر این فضا برای شما کافی نیست، کافی است در هنگام کار روی پست، روی این گزینه کلیک کنید تا ویرایشگر به صورت تمام صفحه برای شما نمایش داده شود.

 

43. Left to right : اگر یک مطلب به زبان انگلیسی و یا به تمامی زبان هایی که از چپ به راست نوشته می شوند تهیه و ارسال می کنید، با کلیک روی این گزینه متن به صورت چپ چین و سازگار با زبان های مذکور نمایش داده می شود.

 

44. Right to left : به صورت پیش فرض در سیستم مدیریت محتوا آرا تمامی مطالب با این گزینه ارسال می شوند. اگر یک مطلب به زبان فارسی و یا به تمامی زبان هایی که از راست به چپ نوشته می شوند تهیه و ارسال می کنید، با کلیک روی این گزینه متن به صورت راست چین و سازگار با زبان های مذکور نمایش داده می شود.

 

45. Spellcheck : این گزینه فقط برای زبان انگلیسی فعال بوده و اشتباهات کلامی و دستوری را به شما گزارش خواهد داد.

 

46. Show invisible charachters : با کلیک روی این گزینه تمامی کاراکترهای مخفی مانند فاصله ها، تب ها و موارد مشابه در متن نمایش داده می شود.

 

47. Show blocks : با فعال کردن این گزینه تمامی بلوک های استفاده شده در متن نمایش داده می شوند. بلوک ها می توانند شامل پاراگراف ها، جدول ها و... باشند.

 

48. Insert nonbreaking space : با کلیک روی این کلید یک فاصله اما به کمک کد ایجاد می شود. اگرچه در ویرایشگر حرفه ای که در پنل مدیریت سیستم مدیریت محتوای آرا پیاده سازی شده تمامی فاصله ها به درستی نمایش داده می شود اما گاها اتفاق می افتد اگر در متنی چندین فاصله را پشت سر هم قرار دهید، کد، تنها یک مورد را می خواند و نمایش می دهد. در این حالت برای رفع مشکل به جای هر بار فاصله می توانید یک بار روی این کلید کلیک کنید.

 

49. Inser Template : به کمک این گزینه می توانید برای مطالب ارسالی تان قالب های آماده استفاده کنید. در صورت تمایل تیم پشتیبانی سیستم مدیریت محتوای آرا می تواند قالب های آماده متعددی برای پست های ارسالی تهیه نماید. (لطفا توجه داشته باشید این خدمات رایگان نیست)

 

50. Page break : این گزینه برای ایجاد وقفه ای در متن استفاده می شود و فاصله ای به اندازه سه خط بین مطلب بعد و قبل از خود ایجاد می کند.

 

51. Restore last draft : اگر چندین پست پیاپی در پنل مدیریت ارسال کنید، ممکن است در هنگام ارسال پست جدید با تعجب مطالب پست قبلی را در پست جدید مشاهده کنید. ویرایش گر متن مطالب ارسالی شما در بازه های چند ثانیه ای ذخیره می کند و این ذخیره تا چندین ساعت باقی می ماند. این گزینه امکان دسترسی سریع و مستقیم به آخرین متن ذخیره موقت را فراهم می آورد.